DTS26W21-39PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-39PC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
39
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Type :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS26W21-39PC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-39PC-LC Overview
DTS26W21-39PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-39PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-39PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT