DTS26W21-39JN
Mfr.Part #
DTS26W21-39JN
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Mounting Angle :
Straight
Frequency :
8 MHz
Mounting Type :
CABLE
Memory Type :
Flash
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
Min Operating Temperature :
-40 °C
TE Connectivity
Mounting Style :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Empty Shell :
No
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Type :
Crimp
Coupling Type :
Threaded
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
7.5 A, 13 A
Mating Style :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Oscillator Type :
External
Interface :
SPI, UART, USART
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Series :
DTS26
Number of I/Os :
20
Body/Shell Style :
PLUG
Termination Style :
Crimp
Mixed Contacts :
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Memory Size :
4 kb
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Gender :
Socket (Female)
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Non-Compliant
Core Architecture :
AVR
Number of Positions :
39 Position
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
21
Total Number of Contacts :
39
Reach Compliance Code :
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Shell Style :
Straight
Product :
Plugs
IEC Conformance :
Datasheets
DTS26W21-39JN
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum CABLE 39 Position Positions CADMIUM PLATED