DTS26W21-39JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-39JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
39
Total Number of Contacts :
39
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DTS26W21-39JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded