DTS26W21-39HA
Mfr.Part #
DTS26W21-39HA
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Cadmium
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Gender :
Male
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielded
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS26W21-39HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded