DTS26W21-39BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-39BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Insert Material :
Plastic
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Orientation :
E
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Total Number of Contacts :
39
Contact Size :
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
39
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Datasheets
DTS26W21-39BE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-39BE Overview
DTS26W21-39BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-39BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-39BE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT