DTS26W21-39AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-39AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
39
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Male
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Total Number of Contacts :
39
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Orientation :
C
Datasheets
DTS26W21-39AC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-39AC Overview
DTS26W21-39AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-39AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-39AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT