DTS26W21-39AA
Mfr.Part #
DTS26W21-39AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 39POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Plastic
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Aluminium
Feature :
Coupling Nut
Total Number of Contacts :
39
Shell Material :
Aluminum Alloy
No
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Contact Plating :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
Number of Positions :
39
Datasheets
DTS26W21-39AA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-39AA Overview
DTS26W21-39AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-39AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-39AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT