DTS26W21-16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-16SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16
Body Material :
Aluminium
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Cable, Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W21-16SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded