DTS26W21-16PE
Mfr.Part #
DTS26W21-16PE
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
13A
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Male
DIN Conformance :
No
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mixed Contacts :
Threaded
IEC Conformance :
Datasheets
DTS26W21-16PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded