DTS26W21-16JD
Mfr.Part #
DTS26W21-16JD
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environment Sealed
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Free Hanging
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
16
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
D
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Threaded
DIN Conformance :
Datasheets
DTS26W21-16JD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded