DTS26W21-16JC
Mfr.Part #
DTS26W21-16JC
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
DIN Conformance :
No
Aluminium
Total Number of Contacts :
Aluminum
Filter Feature :
No
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Empty Shell :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W21-16JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded