DTS26W21-16JB
Mfr.Part #
DTS26W21-16JB
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Current Rating :
13A
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
16
Option :
GENERAL PURPOSE
Environment Sealed
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Published :
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
DIN Conformance :
No
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Empty Shell :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
DTS26W21-16JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded