DTS26W21-16HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-16HE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
16
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
13A
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Datasheets
DTS26W21-16HE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded