DTS26W21-16HD
Mfr.Part #
DTS26W21-16HD
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination Type :
Series :
DTS26
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Mating Style :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
16 Position
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
DIN Conformance :
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Shell Style :
Straight
IEC Conformance :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
16
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
Subcategory :
Circular Connectors
Product :
Plugs
Coupling Type :
Threaded
Shell Size :
21
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Mounting Type :
CABLE
Current Rating :
13 A