DTS26W21-16HB
Mfr.Part #
DTS26W21-16HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Package / Case :
Input Type :
Analog
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
21
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Base Product Number :
MAX31910
Current Rating :
13 A
Contact Plating :
Gold
Supplier Device Package :
28-TSSOP-EP
Current - Supply :
1.4 mA
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mating Style :
yes
Type :
Serializer
Mounting Type :
Surface Mount
Shell Style :
Straight
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
RoHS :
N
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
16 Position
Termination Style :
Crimp
Output Type :
Digital
Total Number of Contacts :
16
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination Type :
Crimp
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Backshell Type :
Solid
TE Connectivity
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Style :
Free Hanging
Package :
Tape and Reel (TR)
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
Coupling Type :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Angle :
Straight
Filter Feature :
Product :
Plugs
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
DTS26W21-16HB
Introducing Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS26W21-16HB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, Type:Serializer, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, DTS26W21-16HB pinout, DTS26W21-16HB datasheet PDF, DTS26W21-16HB amp .Beyond Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS26W21-16HB ,we also offer SD-80, PD-40, 1658998-1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Surface Mount 16 Position Positions CADMIUM PLATED
DTS26W21-16HB Overview
Currently, it is packaged in MIL SERIES CONNECTOR.The mounting type of the device is Surface Mount.A product of the - Series, it belongs to the range of products of that series.Furthermore, there are other features available, such as STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED, to name a few.28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad means there is a device enclosed in the packaging.-40°C ~ 125°C Operating Temperature is the default operating temperature for the device.