DTS26W21-16BN
Mfr.Part #
DTS26W21-16BN
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Cadmium
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
16
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Published :
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
DTS26W21-16BN
Circular, Crimp, Plug 16 Positions Bulk Threaded
DTS26W21-16BN Overview
DTS26W21-16BN Features
DTS26W21-16BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W21-16BN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT