DTS26W21-16BD
Mfr.Part #
DTS26W21-16BD
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Insert Material :
Plastic
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
16
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
DIN Conformance :
Orientation :
D
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
16
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS26W21-16BD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-16BD Overview
DTS26W21-16BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-16BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-16BD Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT