DTS26W21-16BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-16BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Plug Housing
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
16
Mount :
Free Hanging
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Gender :
FEMALE
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Published :
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
16
Datasheets
DTS26W21-16BB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-16BB Overview
DTS26W21-16BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-16BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-16BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT