DTS26W21-16BA
Mfr.Part #
DTS26W21-16BA
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Plastic
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
FEMALE
Shielding :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
16
No
Contact Plating :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W21-16BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-16BA Overview
DTS26W21-16BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-16BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-16BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT