DTS26W21-16AC
Mfr.Part #
DTS26W21-16AC
Description
CONN PLUG HSG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Free Hanging
Number of Contacts :
16
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Contact Plating :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Shell Size :
21
Filter Feature :
Plating - Body :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Aluminium
Feature :
Shielded
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Published :
Datasheets
DTS26W21-16AC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W21-16AC Overview
DTS26W21-16AC Features
DTS26W21-16AC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W21-16AC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT