DTS26W21-16AA
Mfr.Part #
DTS26W21-16AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size :
21
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
yes
Backshell Type :
Solid
Feature :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Number of Contacts :
16
HTS Code :
Datasheets
DTS26W21-16AA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W21-16AA Overview
DTS26W21-16AA Features
DTS26W21-16AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W21-16AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT