DTS26W21-11SE
Mfr.Part #
DTS26W21-11SE
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
23A
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Filter Feature :
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
HTS Code :
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
11
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Datasheets
DTS26W21-11SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded