DTS26W21-11SD
Mfr.Part #
DTS26W21-11SD
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Current Rating :
23A
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Color :
Olive Drab
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Number of Positions :
11
Orientation :
D
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W21-11SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded