DTS26W21-11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-11SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
23A
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
11
Number of Positions :
11
Empty Shell :
No
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Sealed
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Published :
Orientation :
C
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS26W21-11SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded