DTS26W21-11JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-11JE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Current Rating :
23A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Orientation :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Datasheets
DTS26W21-11JE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded