DTS26W21-11HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-11HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
23A
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
11
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
11
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DTS26W21-11HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded