DTS26W21-11HA
Mfr.Part #
DTS26W21-11HA
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Mount :
Free Hanging
Male
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
Current Rating :
23A
HTS Code :
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Number of Positions :
11
Datasheets
DTS26W21-11HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded