DTS26W21-11AA
Mfr.Part #
DTS26W21-11AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
12
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Environment Resistant
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Orientation :
A
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Datasheets
DTS26W21-11AA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-11AA Overview
DTS26W21-11AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-11AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-11AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT