DTS26W19-32SD
Mfr.Part #
DTS26W19-32SD
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
32
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
32
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Radiation Hardening :
Mount :
Cable, Free Hanging
Color :
Insert Material :
Thermoplastic
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Datasheets
DTS26W19-32SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded