DTS26W19-32SC
Mfr.Part #
DTS26W19-32SC
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Cable, Free Hanging
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
32
Total Number of Contacts :
32
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W19-32SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded