DTS26W19-32SA
Mfr.Part #
DTS26W19-32SA
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Number of Positions :
32
Backshell Material, Plating :
Contact Material :
Copper
Mounting Feature :
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Published :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Contact Plating :
Gold
Orientation :
Straight
Features :
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Min Operating Temperature :
-65°C
Cable Opening :
Plating - Body :
Cadmium
Shell Size :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Primary Material :
Metal
Applications :
Aviation, Marine, Military
Material Flammability Rating :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Base Product Number :
DTS26W19
Connector Type :
Plug, Socket
Package :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Gold
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Feature :
Shielded
Voltage Rating :
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
32
IEC Conformance :
Max Operating Temperature :
175°C
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Datasheets
DTS26W19-32SA
Plug, Socket ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Straight Threaded