DTS26W19-32PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-32PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Feature :
Shielded
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Mixed Contacts :
No
Number of Contacts :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size :
19
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating - Body :
Cadmium
IEC Conformance :
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Published :
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
DTS26W19-32PN-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W19-32PN-LC Overview
DTS26W19-32PN-LC Features
DTS26W19-32PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-32PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT