DTS26W19-32HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-32HC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Published :
Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Datasheets
DTS26W19-32HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded