DTS26W19-32HB
Mfr.Part #
DTS26W19-32HB
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Published :
Orientation :
B
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
No
Color :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DTS26W19-32HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded