DTS26W19-32BN
Mfr.Part #
DTS26W19-32BN
Description
CONN PLG HSG FMALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Feature :
Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Unknown
Body Plating :
EAR99
Contact Plating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
Bulk
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
32
Published :
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
DTS26W19-32BN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-32BN Overview
DTS26W19-32BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-32BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W19-32BN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT