DTS26W19-32BB
Mfr.Part #
DTS26W19-32BB
Description
CONN PLG HSG FMALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Includes :
yes
Housing Color :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Shielded
Material Flammability Rating :
Contact Shape :
Circular
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Features :
Coupling Nut
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
EAR99
Plating - Body :
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Shell Size :
19
Datasheets
DTS26W19-32BB
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-32BB Overview
DTS26W19-32BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-32BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-32BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT