DTS26W19-32BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-32BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shielding :
Shielded
Package :
Bulk
Includes :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Contact Size :
20
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
Feature :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
A
Material Flammability Rating :
Shell Size :
19
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
32
Features :
Coupling Nut
REACH SVHC :
Unknown
Base Product Number :
DTS26W19
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Gender :
FEMALE
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Number of Contacts :
32
Empty Shell :
yes
Plating - Body :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Datasheets
DTS26W19-32BA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-32BA Overview
DTS26W19-32BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-32BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-32BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT