DTS26W19-32AC
Mfr.Part #
DTS26W19-32AC
Description
CONN PLUG HSG MALE 32POS INLINE
EAR99
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Unknown
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Orientation :
C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
Published :
Datasheets
DTS26W19-32AC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-32AC Overview
DTS26W19-32AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-32AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W19-32AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT