DTS26W19-32AA
Mfr.Part #
DTS26W19-32AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 32POS INLINE
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
No
Orientation :
A
Gold
DIN Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
Contact Shape :
Circular
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Aluminum Alloy
Features :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
32
Mounting Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
HTS Code :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Gender :
Male
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Plating - Body :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Shell Size :
19
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Includes :
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Datasheets
DTS26W19-32AA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-32AA Overview
DTS26W19-32AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-32AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-32AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT