DTS26W19-11SN-LC
Mfr.Part #
DTS26W19-11SN-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Number of Contacts :
11
Gender :
Receptacle
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Shell Size :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
DIN Conformance :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Plating - Body :
Cadmium
Filter Feature :
Datasheets
DTS26W19-11SN-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W19-11SN-LC Overview
DTS26W19-11SN-LC Features
DTS26W19-11SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT