DTS26W19-11SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-11SD-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
D
Number of Positions :
11
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS26W19-11SD-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11SD-LC Overview
DTS26W19-11SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W19-11SD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT