DTS26W19-11SD
Mfr.Part #
DTS26W19-11SD
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
11
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
DTS26W19-11SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded