DTS26W19-11SA-LC
Mfr.Part #
DTS26W19-11SA-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Contact Plating :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
16
Backshell Type :
Solid
Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum Alloy
JESD-609 Code :
e4
Shell Size :
19
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
GENERAL PURPOSE
Plating - Body :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Environment Resistant
Features :
Coupling Nut
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Orientation :
A
EAR99
Contact Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Note :
Contacts Not Included
Published :
Includes :
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Datasheets
DTS26W19-11SA-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11SA-LC Overview
DTS26W19-11SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT