DTS26W19-11PB-LC
Mfr.Part #
DTS26W19-11PB-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Features :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
11
Contact Plating :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Mixed Contacts :
No
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Contacts :
No
Feature :
Bulk
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
DIN Conformance :
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Contact Size :
16
Material Flammability Rating :
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Ingress Protection :
Environment Resistant
Includes :
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Mounting Feature :
Plating - Body :
Cadmium
Shell Size :
19
Filter Feature :
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Datasheets
DTS26W19-11PB-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11PB-LC Overview
DTS26W19-11PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT