DTS26W19-11PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-11PA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Features :
Coupling Nut
Includes :
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
Shell Size :
19
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
16
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
A
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Plating - Body :
Cadmium
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Mounting Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Datasheets
DTS26W19-11PA-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11PA-LC Overview
DTS26W19-11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT