DTS26W19-11JD
Mfr.Part #
DTS26W19-11JD
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Orientation :
D
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
No
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
11
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
11
Ingress Protection :
Environment Sealed
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W19-11JD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded