DTS26W19-11JC
Mfr.Part #
DTS26W19-11JC
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Published :
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
11
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Female Sockets
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
DTS26W19-11JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded