DTS26W19-11HN
Mfr.Part #
DTS26W19-11HN
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
HTS Code :
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Positions :
11 Position
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Style :
Straight
Mating Style :
yes
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Series :
DTS26
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size :
19
Mounting Angle :
Straight
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Material :
COPPER ALLOY
No
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination Style :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Contact Plating :
Gold
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
RoHS :
N
Empty Shell :
Termination Type :
Crimp
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Current Rating :
13 A