DTS26W19-11HE
Mfr.Part #
DTS26W19-11HE
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Termination Style :
Crimp
Contact Plating :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Series :
DTS26
Body/Shell Style :
PLUG
DIN Conformance :
Product :
Plugs
Mating Style :
Threaded
Number of Positions :
11 Position
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Style :
Straight
Coupling Type :
Threaded
RoHS :
N
Mounting Angle :
Straight
Filter Feature :
Mounting Type :
CABLE
Current Rating :
13 A