DTS26W19-11HD
Mfr.Part #
DTS26W19-11HD
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
11
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS26W19-11HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded